Czym jest wino naturalne? Charakterystyka

Może część z Was zauważyła, ze w kontekście naszych win posługujemy się hashtagiem #vinovero czyli prawdziwe wino, a więc wino naturalne.
W dobie mody na wszystko co naturalne, to słowo używane jest często w hasłach marketingowych i najczęściej znaczy wszystko i nic. W kontekście wina słowo „naturalne” oznacza bardzo dużo. Znając je, nigdy więcej nie chcielibyśmy pić innych. Dlaczego?

Czym są wina naturalne? Najważniejsze cechy

W dużym skrócie, chcąc odpowiedzieć na pytanie, czym jest wino naturalne, należy zacząć od tego, że produkcja takiego wina składa się dwóch części: uprawy i zbiorów winogron oraz przekształcanie ich w wino poprzez fermentację. Wina naturalne to takie, które:
powstają z niepryskanych winogron,
zbiór winogron odbywa się ręcznie,
fermentacja odbywa się tylko spontanicznie z drożdżami, które występują w powietrzu naturalnie i osadzają się na winogronach,
brak jakichkolwiek manipulacji takich jak: dosładzanie, sztuczne dokwaszanie, koncentracja za pomocą odwróconej osmozy, dodawanie sztucznego posmaku dębowej beczki, białka jaja kurzego i wiele, wiele innych.


Duże firmy nastawione są na maksymalne zyski podukują dużo tanich win (20-30 zł za butelkę), skupują tanie winogrona wątpliwej jakości z całego świata, żeby wyprodukować jak największą ilość wina. Owoce transportowane są tirami czasami nawet kilka dni i nikt się ich jakością nie przejmuje, bo nie ma potrzeby, skoro później tu się doda, tu się ujmie, by finalnie wino było określmy to „zdatne do picia”. W składzie komercyjnego wina znajdziemy takie składniki jak: cukier, woda, guma arabska , kwas cytrynowy, barwniki i wiele, wiele innych stucznych składników, które stworzą wino „pitne”, lecz takie, które w zasadzie prawdziwym winem nie jest, a już na pewno nie ma żadnego związku ze swoim regionem. Nasze wina tego nie mają. Odpowiadając na pytanie, czy wino naturalne jest zdrowe, śmiało można powiedzieć, że tak.

Czy wino naturalne jest ekologiczne?

Uczulamy również, ze wino ekologiczne to nie to samo co naturalne (wino naturalne jest ekologiczne i wegańskie, ale ekologiczne niekoniecznie jest naturalne i wegańskiej)! Owszem, wino ekologiczne powstaje z uprawianych ekologicznie winogron, tylko co później dalej dzieje się z tym winem?
W naszym asortymencie znajdują się tylko wina, które... po prostu są prawdziwym winem, bez żadnych dodatków.

Czy naturalne wino zawiera siarczyny?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl